Co nám může přinést domácí praxe

10. 5. 2023

hh

Domácí praxe jógy je mnohdy trošku obávaná, i když myslím, že neoprávněně 🙂 Mnohdy slýchávám „Doma se nemůžu donutit.“ nebo „Už se mi večer nechce.“ atp. Domácí praxe určitě nemá být o tom, do něčeho se nutit – naopak. Je to prostor pro sebe, pro vlastní fantazii, pro relaxaci – když se to naučím, přínosy jsou úžasné. Vybudovat si pravidelnou praxi chvíli trvá a jedinou podmínkou bývá často jen chuť a vytrvalost. Za důležité považuji hlavně pravidelnost a nenastavení si nereálných cílů hned na začátku, jako třeba: „Od zítra cvičím hodinu každý den.“ Mnohem důležitější je vytvořit si „rituál“, třeba jen desetiminutou praxi každý den. Stačí několik pozdravů slunci, protahovacích ásan a den bude hned barevnější.

Kromě toho existuje mnoho důvodů, proč cvičit jógu doma (nebo venku – na zahradě/v přírodě). Některé z nejvýznamnějších jsou:

  1. Flexibilita: Cvičení jógy doma vám umožní přizpůsobit si svůj trénink vašemu rozvrhu a potřebám. Můžete cvičit kdykoli a kdekoliv v pohodlí vašeho domova, venku na zahradě, v přírodě – bez ohledu na to, zda máte plný den nebo jste zaneprázdněni prací.
  2. Cenově dostupná praxe : Když cvičíte jógu doma, nemusíte platit za členství v posilovně nebo za lekce v jógovém centru. Stačí vám podložka a pohodlné oblečení.
  3. Soukromí: Cvičení jógy doma vám dává soukromí a možnost se soustředit na svou praxi bez rušení ostatními lidmi. Nemusíte se obávat, že vás někdo pozoruje nebo že nezvládnete cviky, což může vést k většímu pocitu pohodlí a sebejistoty.
  4. Vlastní tempo: Cvičení jógy doma vám umožňuje pracovat ve vlastním tempu a věnovat se cvikům, které potřebujete nejvíce. Nemusíte se starat o tempo vedení lekce a můžete si dát potřebný čas na procvičení obtížných cviků.
  5. Kontrola: Cvičení jógy doma vám umožňuje plnou kontrolu nad svou praxí. Můžete si vybrat cviky, které chcete cvičit, a zaměřit se na oblasti vašeho těla, které potřebují nejvíce pozornosti.

Celkově lze říci, že cvičení jógy doma může být velmi přínosné pro vaše tělo a mysl, a může být zvláště užitečné, pokud máte plný rozvrh nebo chcete ušetřit peníze za lekce v jógových studiích.

Na závěr bych uvedla, že čas od času je vhodné na jógovou lekci zajít, pro osvěžení, inspiraci a třeba i pro posunutí domácí praxe zase o kousek dál.

Užijte se jógu právě podle svých představ!