Lekce jógy

Na mých lekcích jógy se potkáš nejčastěji s klasickou Hatha jógou nebo Power/vinyasa jógou. Lekce trvají 60-75 minut a jsou určeny pro začátečníky i pokročilejší. Pokud ke mně jdeš poprvé, neboj se na cokoli zeptat. Lekce se obvykle skládá z těchto částí:

Nejbližší lekce jógy najdeš v kalendáři tady, kde si také můžeš návštěvu rezervovat. Domluvit se můžeme také na osobní lekci. Více detailů o mnou praktikovaných formách jógy se dozvíš v textu níže.

HATHA jóga

Hatha jóga je pomalejší a klidnější. Jde o prapůvodní klasickou formu jógy, která je založena na spojení slov Ha=Sluneční a Tha=Měsíční. Ham jako slunce a kladný princip života na jedné straně a na druhé straně tham jako měsíc a negativní lunární energie. Hatha jóga tak ve svém důsledku představuje spojení dvou protikladných sil a hledání jejich rovnováhy.

Pozice jógy

Lekce hatha jógy jsou typické delšími výdržemi v ásanách a jejich jednotlivým provedením. V průběhu praxe ásán je velký důraz kladen na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Pomocí dechu nás dále učí zklidňovat mysl, hledat klid a rovnováhu ve svém nitru.

Hatha jóga se soustředí na ovládnutí těla, jeho pročištění a udržení ve zdravém, dokonalém stavu. Jógové techniky, s kterými se potkáš při praxi hatha jógy jsou ásany, pránájáma, meditace, krije, mudry, mantry a bandhy.

Pozice jógy

Power/ Vinyasa flow

Power/vinyasa flow jsou modernější a rychlejší formy jógy, řekněme, že jsou tak trochu přizpůsobeny dnešnímu západnímu životnímu stylu.

Power jóga je charakteristická dynamickou praxí. Je zaměřena na protažení a posílení svalů celého těla, dochází při ní k velmi intenzivnímu spalování tuků a posilování svalů. Power jóga využívá některých klasických jogových pozic, upravených do dynamického a silového provedení, často je prokládána také několika vinyasami (sekvence několika po sobě jdoucích pozic v rytmu dechu).

Vinyasa flow jóga je forma jógy založená na plynulém propojování dechu a pohybu. Přes propojování jógových pozic do dynamických či jemných sestav vytváříme v této praxi prostor pro harmonii těla i mysli.

Vinyasa jóga učí spojovat ásany do sekvencí a rozvíjet je na vlně dechu od dynamiky k prohloubení výdrže a práce v pozici. Intenzivní trénink dechu, synchronizace dechu a pohybu vedou k vytvoření jemné proudící energie. Vinyasa jóga je plynulá, klidná, avšak silná z hlediska nabité energie a pozornosti.

Technická lekce

Čas od času organizuji i technickou lekci, která se zaměřuje na podrobné technické provedení vybraných ásán, typicky stihneme přibližně pět pozic, které do detailu rozebereme, opakovaně provedeme včetně různých modifikací, zapojení pomůcek apod.

Soukromé lekce

Můžeš mít několik důvodů k návštěvě soukromé lekce, jako třeba:

Pozice jógy
  • Jóga Tě zajímá a baví, ale nebaví Tě trénovat samotnou/ného.
  • Chceš namotivovat, pomoci, správně navést.
  • Nejsi si jistá/tý v jógových pozicích nebo chceš více rozumět technice konkrétních ásán.
  • Zajímají Tě zdravotní aspekty jógy
  • Máš určitou formu zdravotního omezení a chceš znát, jaké pozice jsou pro Tebe vhodné
  • Zajímají Tě nějaké jógové techniky konkrétněji…

Pokud máš nějakou z uvedených otázek, jsem tu pro Tebe - ráda se s Tebou potkám na osobní soukromé lekci. Konkrétní termín a délku lekce domluvíme nejlépe telefonicky nebo na emailu evaholcovayoga@gmail.com.

Pozice jógy